ÖVRIGT / Speglar / Spegel 866032
*
nr 86 6032
SPEGEL
Oval, 1800-tal. sk H78
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 oktober 2001
kl 17:30:00
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
SPEGEL
nr 86 6032
SPEGEL
Oval, 1800-tal. sk H78
| Utrop: | 1.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 1 oktober 2001 |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



